Jak powstają kluby w Trójmieście i ich dorobek

Spotkanie Sieci Klubów dla Rodzin odbyło się 20-21.06.2014 r. w Trójmieście.

Obecne były liderki i liderzy klubów rodziców z Gdyni, Gdańska i Sopotu. Podczas spotkania dzieliłyśmy się swoimi doświadczeniami na temat tego, co nami kierowało, aby kluby powstały, na jakich zasadach funkcjonują i jakie mamy wobec nich plany na przyszłość.

Przedstawicielki Stowarzyszenia „Mamy Czas” podzieliły się swoją wiedzą na temat tego, jak funkcjonują kluby w innych krajach UE.

Podczas spotkania opowiedziałam o tym dlaczego włączyłam się w ruch klubów rodzica i jak to się stało, że założyłam w Gdyni pierwszy klub rodzica w Trójmieście.

W skrócie historia przedstawia się tak.  Na trójmiejskim forum poznałam inne mamy, które tak jak ja, były w pierwszej ciąży i bardzo chciały wymieniać informacje na temat rozwoju dzieci. Bardzo szybko przeniosłyśmy wirtualną znajomość w świat realny. Z jedną z nich, Zosią, znalazłam wspólny język i zaczęła się między nami tworzyć przyjaźń a wraz z nią pomysł na Klub. Obie mamy mnóstwo energii i – od urodzenia dzieci – sporo czasu wolnego. Postanowiłyśmy stworzyć w Gdyni klub mam, bo zamiast pisać o tym, co nas cieszy, śmieszy i niepokoi, wolimy o tym porozmawiać przy okazji spaceru czy kawie w miejscu przyjaznym mamom.

Klub powstał na jesieni 2010 r., kiedy nasze dzieci miały 2-3 miesiące. Spotkania trwają do dziś (2014 r.) pomimo tego, żeby dzieci wyrosły, poszły do przedszkola a część z nas wróciła do pracy zawodowej. W związku z tym, że nie miałyśmy swojego lokalu (ze względu na specyfikę naszego miasta nie miałyśmy możliwości spotkania się w lokalach miejskich, bo ich po prostu nie prawie wcale nie ma) organizowałyśmy spotkania w kawiarniach przyjaznych dzieciom. Jednak cały czas dążyłyśmy do tego, aby zdobyć lokal, w którym mogłyby się odbywać nieodpłatne spotkania dla rodziców. W międzyczasie powstała Fundacja Mamy z Morza, dzięki czemu mogłyśmy brać udział w konkursach grantowych i starać się o dofinansowania od różnych partnerów. Od momentu powstania fundacji zrealizowałyśmy projekty: W 2012 r. (od lutego do lipca) Klub Mam Gdynia, jeszcze jako grupa nieformalna w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społecznych „Się zrobi!”, zrealizował projekt pt. „Integracja – Interakcja”. Projekt finansowany w ramach programu AXA – Wspieramy Mamy. Przez pół roku prowadziłyśmy cykl spotkań integrujących rodziców dzieci zdrowych oraz rodziców dzieci z niepełnosprawnością w Gdyni. Projekt zakończył się sukcesem i spełnieniem zakładanych rezultatów.

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę powstawania dzielnicowych klubów rodzica, w 2013 r. przeprowadziłyśmy projekt pt. „Gdyńskie Kluby Rodzica”, na który otrzymałyśmy dotację z Urzędu Miasta Gdyni. Było to szkolenie dla lokalnych liderek i liderów, którzy chcą stworzyć klub rodzica w swojej dzielnicy. W jego wyniku powstały cztery kluby rodzica w Gdyni i jeden w gminie graniczącej z Gdynią. W planach mamy przeprowadzenie kolejnego szkolenia dla chętnych z innych dzielnic miasta. W ramach projektu współpracowałyśmy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni, z którą występujemy w partnerstwie przygotowując ten projekt.

Kolejny projekt, który Fundacja obecnie prowadzi (listopad 2013 r. – czerwiec 2014 r.), to „O matko, Ty szyjesz!” finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach projektu „Seniorzy w akcji!”. To międzypokoleniowe spotkania dla seniorek i mam małych dzieci, podczas których te starsze uczą mamy szyć, dziergać na drutach i szydełku. W trakcie trwania projektu powstała dobrze zintegrowana grupa, której członkinie wymieniają się doświadczeniem i wzajemną pomocą w różnych dziedzinach.

Obecnie prowadzimy projekt „Rodzinne spacerowanie=wspólne pomaganie”, który promuje wolontariat rodzinny. Podczas rodzinnych spacerów wspólnie pomagamy różnym instytucjom czy osobom. Projekt trwa od maja do września 2014 r.

W czerwcu 2014 r. fundacja rozpoczęła swój największy do tej pory projekt: Inkubator Aktywności Rodziny. Nawiązałyśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni. W jednej z sal biblioteki na Karwinach (dzielnica Gdyni) przez pięć dni w tygodniu oraz w co drugą sobotę będą się odbywały zajęcia i spotkania dla rodziców małych dzieci (0-6 lat) na kształt programu, jaki jest przeprowadzany w Czechach, Niemczech czy na Słowacji. Projekt potrwa do końca 2015 r.

Doświadczenie, które zdobyłam podczas wyjazdów w ramach programu Grundtvig bardzo mi się przydały i pomogły określić kształt Inkubatora.

Anna Żukowska

liderka Klubu Mam Gdynia

prezeska Fundacji Mamy z Morza

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s