Public living room – a safe learning space

Stowarzyszenie „Mamy Czas” prowadzące Klub Mam na Bielanach zaprasza wszystkie Mamy z różnych Klubów Mam/ Klubów dla Rodzin w Polsce do uczestniczenia w międzynarodowym projekcie partnerskim Grundtvig Public living room – a safe learning space”  realizowanego w ramach Programu “Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme – LLP).  Jest to nasza druga dotacja  tym razem na lata 2013-2015. 

 Jeżeli jesteś ciekawa świata, oraz chętna do wymiany doświadczeń, a także zdobywania wiedzy  w każdej chwili możesz dołączyć do projektu – przyjechać na spotkanie, zorganizować je u siebie  lub wyjechać na wyjazd zagraniczny

Jednocześnie chciałybyśmy wszystkich poinformować, że w projekcie na lata 2011-2013 powstała Sieć Klubów dla Rodzin: www.siecklubowdlarodzin.pl

Jest to rezultat dynamicznego rozwoju sieci Klubów w różnych częściach Polski. Zależy nam, aby liderki (mamy) wspierały się nawzajem i uczyły się od siebie. Abyśmy  dzieliły się swoim doświadczeniami. 

Dzięki kolejnej dotacji Sieć może się rozwijać. Jeżeli jesteś zainteresowana, po prostu napisz do nas:kontakt@siecklubowdlarodzin.pl (do wiadomości- leszczynska.mamyczas@gmail.com).

W projekcie tym uczestniczą następujące państwa: Niemcy, Holandia, Austria, Turcja, Słowacja i Polska.

plakat_grundtvig-page-001-1

Polska jako pierwsza rozpoczęła projekt w dniu 13 września 2013 r. spotkaniem otwartym  w Stowarzyszeniu „Mamy Czas” na temat Bezpieczeństwa i Domowej Atmosfery w Klubach Rodzica. Oto przygotowany materiał z tego spotkania: 

Rozmawialiśmy o potrzebach, o rozwoju klubu, o samym miejscu ( czy jest potrzebne) i oczywiście o poczuciu bezpieczeństwa. Temat cieszył się dużą popularnością. Przyszły całe rodziny, matki z dziećmi, babcie, opiekunki.  Spotkanie ponad 2 godzinne  upłynęło w miłej , ciepłej i domowej atmosferze .

Oto co zebrałyśmy ze zwrotnych ankiet, z naszych notatek i dyskusji.

Takie miejsce jest bardzo potrzebne zarówno dla małych dzieci jak i osób dorosłych. Wszyscy mówili ,że jest to miłe, przyjemne i przyjazne miejsce. Że czują się w nim dobrze, swobodnie i są bardzo zadowoleni ,że taka inicjatywa jest i działa.  Przychodzą tu , aby dzieci nauczyły się funkcjonować w społeczeństwie, bawić się z rówieśnikami, mieć kontakt z innymi osobami dorosłymi, uczyć  się zachowywać w grupie. Osoby dorosłe  aby pobyć z innymi ludźmi, mamami, porozmawiać, wymienić doświadczeniami, radami, poglądami, aby wyżalić się ze swymi kłopotami, frustracjami , dla siebie, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Można tu także po prostu usiąść i w spokoju napić się kawy. Nauczyć się kreatywnych zabaw dla dzieci. Tatusiowie przychodzą tu z ciekawości miejsca, a pozostają ze względu dla siebie i swoich dzieci. Jest to dla nich odskocznią i wyciszeniem po pracy, a także wspólnymi zabawami z dzieckiem , bo nie wszyscy są aż tak sami bardzo kreatywni .

Przychodzą także babcie, które bardzo często są otwarte, pomocne, miłe.  Z dużą ciekawością patrzą na różne metody wychowawcze, obserwują i powoli próbują je wdrażać.

W klubie podoba się wszystkim duża przestrzeń, dużo miejsca dla dzieci, mnóstwo ciekawych zabawek ( różnorodność ) . Jest tutaj spontaniczność, otwartość , dobra organizacja i zainteresowanie osób prowadzących, widać zgrany zespół , który całość przygotowuje. Możliwość przychodzenia z całymi rodzinami. A także niezobowiązujące przychodzenie.

Można tu nawiązać różne znajomości, przyjaźnie, kontakty.

Takie Kluby przygotowują dzieci do pójścia do przedszkola.

Mówiłyśmy też o wspólnym działaniu, nie tylko osób z Zarządu, osób prowadzących zajęcia ale także o wolontariacie i potrzebie pomocy zwłaszcza w organizacji pikników, bali i innych większych inicjatyw. Prosiłyśmy o większe wsparcie .

 POSTULATY RODZICÓW

-zwiększyć ilość godzin w działaniach klubu  proponowany czas- od 8.00 do 20.00 ( obecnie jest 10.00-13.00 i 17.00-20.00 plus weekendy).

– poszerzyć gamę zajęć, zwłaszcza dla tatusiów i dla dzieci przedszkolnych popołudniami (zwłaszcza po tej nowej ustawie w przedszkolach), oraz zwiększyć ilość godzin spotkań ze specjalistami (logopeda, pediatra, itp.), więcej treningów, warsztatów, szkoleń.

CO ZMIENIĆ W KLUBIE – (wnętrze, przestrzeń) – lokal bez schodów, większy lokal (nie jest to od nas zależne, ale będziemy próbowały rozmawiać z władzami lokalnymi).

  Ta dyskusja dała nam poczucie ,że jesteśmy potrzebne jako mamy,  jako organizacja, że docieramy do ogromnej ilości rodzin, które mają tak pozytywne zdanie . Dzięki temu będziemy myślały nad dalszym rozwojem, poszerzaniem naszej oferty, zmianą lokalu na większy i zaangażowaniu większej ilości osób, które będą pomagały w naszych działaniach.

Spróbujemy także takie spotkania zorganizować w innych Klubach  nie tylko w Warszawie, ale w Całej Polsce.  Sieci Klubów dla Rodzin może nam w tym pomóc.

106NIKON

 Jednocześnie chciałyśmy poinformować ,że zebrany materiał z naszego spotkania wraz z prezentacją ( autorstwa Agnieszki Kielich ) został przedstawiony przez Joannę Leszczyńską ze Stowarzyszenia” Mamy Czas”  podczas  debaty  skierowanej  do wszystkich warszawskich rodzin  oraz zaprezentowanie założeń Programu „Warszawskiej Karty Rodziny”. Było to dla nas ogromnym wyróżnieniem ponieważ zostałyśmy zaproszone jako dobry przykład Klubu dla Rodzin przez dyrekcję Biura Pomocy i Projektów Społecznych . Uczestniczył w tej debacie również  z-ca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński i dyrektor wspomnianego biura Pan Tomasz Pactwa. Relacja z debaty

Wszystkie wiadomości zawsze na stronie : www.mamyczas.wordpress.com oraz www.siecklubowdlarodzin.pl  oraz profilu FB

Serdecznie Zapraszamy

Joanna Leszczyńska

wraz z Zespołem

mlogotransparent mgrundtvig_rgb

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Public living room – a safe learning space

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s