ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT

Wszystkich młodych adeptów sztuki zachęcam, by twórczo spędzili ten czas przymusowej izolacji. Malujcie, rysujcie, konstruujcie to co lubicie. Korzystajcie, z tego co macie w domu. Mogą to być duże papiery albo całkiem małe karteczki. Wielcy artyści tworzyli swoje dzieła nawet na papierowych serwetkach.

Dzisiaj proponuję Wam prostą zabawę twórczą. Do dzieła!
Połóżcie rękę na kartce i odrysuje jej kształt, jeśli będzie Wam trudno, poproście kogoś o pomoc. Obróćcie kartkę kilka razy. Spójrzcie na rysunek waszej dłoni. Co Wam przypomina? Dorysujcie coś by stał się głową potwora, egzotyczną rybą, dziwnym kwiatem… Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Możecie też dodać tło i pokolorować obrazek.

unnamed

 

 

ZE SZTUKA ZA PAN BRAT kolejne spotkanie

Tych miłośników sztuki, którzy mają już dość siedzenia w domu zapraszam dzisiaj na wycieczkę, wirtualną wycieczkę w niezwykłe miejsce.
Pewnego letniego dnia 1940 kilku chłopców z miasteczka Lascaux wybrało się na pobliskie wzgórza. Gdy zobaczyli szczelinę w skale postanowili do niej zajrzeć. Okazało się, że skała skrywa długi na wiele metrów korytarz pokryty wizerunkami tajemniczych zwierząt. O swoim niezwykłym odkryciu chłopcy opowiedzieli nauczycielowi a ten zawiadomił archeologów.
Okazało się, że malowidła są niezwykle stare, pochodzą sprzed ponad 15 000 lat, z czasów kiedy grotę zamieszkiwali ludzie. Dawni mieszkańcy groty pozostawili po sobie namalowane na ścianach jelenie, konie, byki i bizony.
Przyjrzyjcie się uważnie ścianom jaskini. Kto wypatrzy więcej zwierząt i tajemniczych znaków?
https://archeologie.culture.fr/…/fr/node/5475/salle-taureaux
A jak Wy ozdobilibyście swoją jaskinię?
Zaprojektujcie rysunki, które chcielibyście umieścić na ścianach Waszej jaskini. Czy będą na nich wojownicy, zwierzęta, kwiaty, a może postacie z gier… wszystko zależy od Was.
Możecie użyć ołówka, węgla, pasteli, farb… hmmm tylko lepiej malujcie na kartce a nie na ścianie. 😉

ASAMBLAŻ – ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT

Dzisiaj chciałbym Wam zaproponować stworzenie własnych ASAMBLAŻY… czyli pracy złożonej z różnych przedmiotów (taki kolaż 3d) 😉. Spróbujcie z przedmiotów codziennego użytku ułożyć własny obrazek, może być wesoły albo smutny albo śmieszny…

Wasze prace nie musza być trwałe. Nie przyklejajcie szczotki do podłogi ani ogórka do blatu. Twórzcie, komponujcie, bawcie się a zdjęcia Waszych asamblaży wrzucajcie w komentarzach.

Aby zobaczyć film, kliknij na poniższy link:

https://youtu.be/s0XtctQy8nI 

ZE SZTUKĄ (ludową) ZA PAN BRAT

Chciałam Was dzisiaj zachęcić do wykonania własnej, niepowtarzalnej pisanki wielkanocnej. Temat i technika zależy od Was. A o tym, dlaczego właśnie jajo barwimy na Wielkanoc i jakie są tradycyjne sposoby ich ozdabiania, możecie dowiedzieć się z filmu, który dla Was przygotowałam.

 

 

Macie już dość siedzenia w domu? Oj… mi marzy się wycieczka do lasu albo w góry. Zapraszam was więc na małą wirtualną wyprawę. Przygotujcie globus albo dużą mapę albo atlas świata… Ruszamy…
Zamknijcie oczy i wycelujcie palcem w globus lub mapę. Gdzie wylądowaliście? Odczytajcie najbliższą nazwę. Jesteście na morzu czy na lądzie? Spróbujcie wyobrazić sobie jak tam jest? Jakie zwierzęta tam mieszkają, czy rosną tam palmy czy baobaby, czy są tam wielkie domy czy małe chatki. Nie sprawdzajcie od razu w internecie. Najpierw zróbcie rysunek z Waszej wyobraźni.
A jak już rysunek będzie gotowy spróbujcie dowiedzieć się więcej o miejscu, które odwiedziliście. Jest podobnie do waszego rysunku czy całkiem inne? Możecie np. powędrować po okolicy z ludzikiem googla. My bardzo lubimy takie wirtualne spacery.
Zobaczcie, jak nam się taka podróż udała….

 

 

 

ZWIERZĘTA

Lubicie zwierzęta? Ja też je lubię. A słyszeliście kiedyś o niesporczakach, węgorzu ogrodowym i morskim nietoperzu? Obejrzyjcie koniecznie film a w nim znajdziecie kolejne zadanie plastyczne.

 

 

 

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Dzisiaj chciałabym Was zachęcić do… wyglądania przez okno.
Czy widok z okna jest zawsze taki sam? Czy artyści lubili wyglądać przez okno i co tam można zobaczyć ciekawego? Zapraszamy do oglądania, wygladania i utrwalania tego co  zobaczyliście … 

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Uchylamy rąbka tajemnicy…
Zastanawiacie się czasem jak to się dzieje, że w naszych filmach ludziki lego kradną cukier a plastikowe dinozaury biegają w kółko ? Dzisiaj odsyniamy kulisy. Dla wszystkich zainteresowanych animacją, pokazujemy jak takie filmy powstaja i jak mozna je zrobić…
Niektóre filmy montujemy na komputerze, jednak część z nich powstaje właśnie tak.

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
A może by w wolnym czasie chwycić za pędzle… Nie macie pędzli to nic nie szkodzi
Chciała bym Was dziś zachęcić do malowania. A przede wszystkim do zabawy farbami, mieszania i kolorowych eksperymentów. Tematem Waszej pracy może być, to co widzicie za oknem lub to co widzicie w Waszej wyobraźni, zwierzę, człowiek albo tajemnicze barwne plamy, które powstały z mieszania kolorów. Może dopiero po kilku próbach osiągniecie zamierzony efekt.
Waszej pracy nie musicie nikomu pokazywać. (oczywiście możecie) Najważniejsze jednak aby malowanie Wam sprawiło radość.

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Dzisiaj sprawa jest pilna. Potrzebna pomoc.
Zaginął Pies! Wabi się Lump. Jest długi ma krótkie łapy i krótką sierść . P.P.
Pomożecie? Może tutaj uda się go znaleźć…

FIGURKI

Zbieracie Zingsy, Figurki Lego, Transformersy, lalki a może inne postacie z kreskówek? To świetnie bo do następnego zadania taka kolekcja bardzo wam się przyda. Spróbujcie z Waszych figurek ułożyć jakąś historię. Co by się stało, gdyby musiały sobie poradzić w świecie dużych ludzi? Do waszych scenek oprócz figurek użyjcie zwykłych przedmiotów, tak aby nas zaskoczyć, zdziwić a może rozśmieszyć.

 

NA YouTube

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Drugie zadanie jest dla Tych, którzy lubią książki. Jakie są Wasze ulubione książki? Przyjrzyjcie się okładkom książek, które macie w domowej biblioteczce i zamieńcie się na chwilę w prawdziwych projektantów. Spróbujcie zaprojektować okładkę do swojej ulubionej książki albo do książki, którą sami kiedyś napiszecie.

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
W poprzednim poście odkryliśmy przed Wami tajniki animacji.  A teraz czas na wspomnienia. Kto pamięta? Plenerowe warsztaty animacji poklatkowej. „Kosmiczni rozbitkowie”
Lena Holosiy dziękujemy!

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Dzisiaj chciałabym Was zachęcić do… wyglądania przez okno.
Czy widok z okna jest zawsze taki sam? Czy artyści lubili wyglądać przez okno i co tam można zobaczyć ciekawego? Zapraszamy do oglądania, wygladania i utrwalania tego co  zobaczyliście … 
Kliknij na poniższy link

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Do dzisiejszego zadania zainspirowały mnie prace Hani i Natalki. Bardzo dziękuję.
Będzie nam potrzebna kartka i nożyczki. W kartce wycinamy dziurę, ale nie byle jaką dziurę. Może ona mieć kształt sukienki, albo hipopotama albo planety… albo czego tylko zapragniecie. A potem przejdźcie się po domu i połóżcie kartkę na rożnych powierzchniach, tak by w dziurze ukazały się rozmaite materiały. Nasz hipopotam może być różowy, kiedy położymy go na różowym kocu, brązowy albo w kwiaty, a narysowana przez Hanię dziewczynka może szybko zmienić kreację.

94517424_3246037118753677_282869569771536384_n

Skarpetojad?

Tak to musi być właśnie on! W każdym razie takie mamy podejrzenia. Przy wiosennych porządkach znaleźliśmy cała górę skarpetek bez pary. Gdzie jest reszta? Nie wiadomo. Czy u Was jest podobnie? Czy u Was też skarpety giną w niewyjaśnionych okolicznościach?
Dziś chciałabym Wam pokazać, jak twórczo wykorzystać takie osamotnione skarpety.
Nasze skarpety możemy ozdabiać skrawkami tkaniny, włóczką, guzikami, cekinkami. Potrzebne elementy można do skarpety przyszyć lub przykleić klejem typu wikol lub magiczny. Oba dobrze się do tego nadają.
Nasz skrpetowy stwór może być pacynka na rękę. Możemy też stworzyć wypchanego Pana Grubasa. My napełniliśmy go skrawkami innych skarpet i na koniec zamknęliśmy gumką recepturką.
A jeśli po tej zabawie zostaną Wam jakieś niedopasowane skarpetki. Nic się nie przejmujcie. Po prostu je załóżcie 😉 Teraz to całkiem modne.
Ps. Pewne przypuszczenia na temat losu zaginionych skarpet możemy znaleźć w książce Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (czterech prawych i sześciu lewych)

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT

Kiedy zaczynała się kwarantanna na dworze było jeszcze szaro, drzewa nie miały liści a pojedyncze kwiaty dopiero nieśmiało wychylały się z ziemi. Teraz gdy spojrzymy przez okno wszędzie zobaczymy bujną zieleń, kwitnące drzewa i całe klomby najróżniejszych kwiatów. Co też się wydarzyło przez te dwa miesiące. Po cichutku niepostrzeżenie przyszła….. WIOSNA.

Dzisiaj chciałabym Was poprosić o sportretowanie tej wiosny. Technika i sposób przedstawienia zależy od Was. Może to być obrazek przedstawiający wiosenny krajobraz, kolaż z wiosennych zdjęć a może przedstawienie Pani Wiosny – tajemniczej postaci, która sprawiała, że te wszystkie zmiany były możliwe. Na przykład malarz Jerzy Siemiginowski tak alegorycznie sportretowała wiosnę na jednym z sufitów pałacu w Wilanowie.

 

ZE SZTUKA ZA PAN BRAT
Dzień dobry, dzisiaj zadanie detektywistyczne. Zapraszam do oglądania, uważnego przyglądania się i rysowania oczywiście.

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
A Jak już od tego siedzenia w domu całkiem nie wiecie co by tu narysować, proponuje małą podpowiedź. Zdajcie się na los. ;)
Kliknijcie na oba linki poniżej i z każdej tali wylosujcie po jednym słowie. To Wasze wyzwanie – temat do narysowania. Mam nadzieję, że nie trafi Wam się pasiasty ogórek ani fruwający kapelusz ;)
Wylosuj słowo:
Słowo 1
Słowo 2

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT

Dzisiaj zachęcam do głosowania w plebiscycie na BESTIĘ WSZECH CZASÓW czyli najbardziej niezwykle stworzenie w dziejach.
Oglądajcie i głosujcie. Oto ośmiu kandydatów. Czekamy na wasze głosy w komentarzach!!!! Obiecujemy nie ingerować w kolejność na liście zwycięzców. 
A może i Wam uda się narysować lub skonstruować jakieś dziwne zwierze. Po takiej porcji inspiracji nie powinno Wam to sprawić kłopotu.
Kolejna edycja konkursu przed Wami.

 

 

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
To już nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. Życzę Wam, żebyście twórczo spędzili ten czas. Bawcie się dobrze i przyglądajcie uważnie temu co dookoła. Mam nadzieję, że we wrześniu spotkamy się bez przeszkód.

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Co przedstawia ta dziwna twarz na pierwszym zdjęciu? Tak widział wiosnę Giuseppe Arcimboldo. Przyjrzyjmy się wiosennym liściom. Jaki maja kształty? Może i Wam uda się stworzyć wiosenne portrety.

 

ZE SZTUKA ZA PAN BRAT
Niedawno, z okazji dnia dziecka, zostałam poproszona o udostępnienie swojego zdjęcia z dzieciństwa. (tak, tak to ja ) 😉
To, które przy tej okazji znalazłam, przywołało miłe wspomnienie wakacji z dziadkiem. Przez cały wyjazd konstruowaliśmy w ukryciu miniaturową leśną osadę. Była schowana głęboko w lesie (a przynajmniej tak mi się wtedy wydawało). Codziennej wyprawie do osady towarzyszył dreszczyk emocji, czy ktoś przypadkiem nie odkrył naszej tajemnicy i czy tym razem też znajdziemy do niej drogę.
Był tam miniaturowy domek, studnia, buda dla psa, maleńki ogródek. Z każdym dniem nasza osada rozrastała się o kolejne elementy. Powstał plac zabaw i piaskownica, płotek z bramą wjazdową, wóz drabiniasty. Wszystko zbudowane z patyków, kory, mchu i gałęzi. Większość elementów powstawała na miejscu w lesie, choć pamiętam, że nad konstrukcja wozu trudziliśmy się cały wieczór. Babcia uszyła nawet strój dla stracha na wróble, by nikt nie zniszczył naszych miniaturowych upraw.
A może i Wam uda się zbudować sekretna wioskę, do której tylko wtajemniczeni będą umieli trafić? Co będzie w waszej osadzie? Kto w niej zamieszka? A może powstanie całe miasteczko.
Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi, drzewo, na zewnątrz i przyroda
ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
To niesamowite jak David Zinn potrafi sprawić, że kępki trawy zamieniają się w brwi, studzienka kanalizacyjna staje się okiem a słupek kapeluszem.
A teraz poszukajcie w domu pudełka kredy, a jeśli jej nie macie, biegnijcie do najbliższego papiernika, na pewno tam ją dostaniecie.
Wyjdźcie przed dom, uważnie patrzcie i rysujcie! Spróbujcie w Waszych rysunkach wykorzystać elementy otocznia: pęknięcia chodnika, rysy, słupki czy wyrastające między płytami chodnika rośliny. Sprawcie by stały się częścią Waszej pracy.
Obraz może zawierać: roślina i na zewnątrz
Obraz może zawierać: buty i na zewnątrz
Obraz może zawierać: roślina, buty i na zewnątrz
Obraz może zawierać: roślina i na zewnątrz
Obraz może zawierać: roślina, buty i na zewnątrz
Obraz może zawierać: roślina, na zewnątrz, woda i przyroda
ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Często kiedy chodzę po lesie, mam wrażenie że …
ktoś mnie obserwuje… albo się do mnie uśmiecha.
Też tak macie? Następnym razem bądźcie czujni. UWAŻAJCIE! Las patrzy! 🌲🌲🌲🌲
Wystarczy odrobinę się rozejrzeć…
Spróbujcie dostrzec uśmiechy lasu 😉 Możecie zrobić zdjęcia albo proste fotomontaże, ale przede wszystkim samo wypatrywanie uśmiechów lasu jest już świetna zabawą.
Ps. A jeśli ktoś chciałby przetworzyć zrobione zdjęcia komputerowo to podpowiadamy, że nasze rysunki powstały w domyślnej dla Windowsów aplikacji Zdjęcia > Edytuj i utwórz > Rysuj

 

ZE SZTUKĄ ZA PAN BRAT
Dzisiaj proponujemy Wam obejrzenie króciutkiego filmu studia Pixar. Taka zabawna… a może smutna historia….
https://youtu.be/BPopaJsNWd4
A potem stwórzcie sami własne ptasie stadko. Wystarczy zgiąć kartkę na pół, czarnym flamastrem narysować drut no i dodać siedzące na nim ptaki. Czy będą ono podobne do tych na filmie? A może całkiem inne… bardziej kolorowe?