DZIEŃ OTWARTY

Propozycje na logopedyczne zabawy

W ramach wtorkowego Dnia Otwartego będziemy Wam pokazywać proste ćwiczenia i zabawy logopedyczne.

Dziś połączenie zabawy logopedycznej z zabawą plastyczną ze SŁOMKĄ w roli głównej. Potrzebne będą:
kartka papieru z narysowaną łysą głową
mocno rozcieńczone farbki
woda
pędzelek
słomka do dmuchania.

Słomka będzie się pojawiać w ramach tego cyklu często, bo dmuchanie w słomkę to świetne ćwiczenie oddechowe wspomagające rozwój mowy u dzieci, zwłaszcza tych z wadami wymowy.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku i wykorzystania go, jako inspiracji, do wspólnej zabawy w domu z Waszymi dziećmi 🙂

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Połączenie zabawy logopedycznej z zabawą plastyczną ze SŁOMKĄ w roli głównej. Potrzebne będą:
kartka papieru z narysowaną łysą głową
mocno rozcieńczone farbki
woda
pędzelek
słomka do dmuchania.

Słomka będzie się pojawiać w ramach tego cyklu często, bo dmuchanie w słomkę to świetne ćwiczenie oddechowe wspomagające rozwój mowy u dzieci, zwłaszcza tych z wadami wymowy.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku i wykorzystania go, jako inspiracji, do wspólnej zabawy w domu z Waszymi dziećmi 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DMUCHAJKA to zabawka logopedyczna, która ułatwia kontrolowanie oddechu, wydłużanie fazy wydechowej, umożliwia ustalenie prawidłowego toru oddechowego, doskonali artykulację oraz pracę wiązadeł głosowych dziecka. Dmuchajka pozwala również rozwijać koncentracje u dziecka oraz wycisza je.

W ramach cyklu zabaw logopedycznych chcemy Wam dziś pokazać, jak w szybki i prosty sposób zrobić taką dmuchajkę samemu w domu i to z materiałów z recyklingu 

Potrzebne będą:
plastikowa butelka z korkiem
słomka
papierowa serwetka lub chusteczka higieniczna
nożyczki i gwóźdź.

Z butelki odcinamy lejek. Gwoździem wykonujemy dziurkę w nakrętce od butelki (można gwóźdź nagrzać nad ogniem i wypalić dziurkę). Do dziurki w nakrętce wkładamy słomkę i zakręcamy ją na lejku. Z serwetki lub chusteczki robimy małą kulkę i umieszczamy w dmuchajce. Teraz należy tak wydmuchiwać przez słomkę powietrze, aby kulka unosiła się w powietrzu, ale nie za mocno, żeby nie wypadła z lejka.

Miłej zabawy

 

 

Oto nasza dzisiejsza propozycja na zabawę połączoną z ćwiczeniem oddechowym – uciekające gąsienice. Oglądajcie i bawcie się razem z nami w swoich domach. W drugim do poście instruktaż składania gąsienicy.

 

 

Potrzebne będą:
2 duże trójkąty z zielonego papieru, długi czerwony kawałek na język, oczy, klej i ołówek.

Instrukcja wykonania (aby było Wam łatwiej, zamieszczamy zdjęcia krok po kroku):
Trójkąty zginamy jak na zdjęciu. Do jednego przyklejamy język. Umieszczamy rurkę, smarujemy dokładnie cały papier klejem i przyklejamy drugi trójkąt. Zginamy 2 boki trójkąta i odwracamy całość na drugą stronę. Doklejajmy oczy, dorysowujemy nozdrza. Odwracamy i na ołówek nawijamy język. I mamy gotową żabę 😀 Pozostaje już tylko dmuchać w rurkę.

 

 

 

SMOK

Do jego zrobienia będziecie potrzebować:
rolkę po papierze toaletowym
papier kolorowy
cienkie paski bibuły
kolorowe pomponiki w dwóch rozmiarach (można również wykorzystać watę lub kulki z kolorowego papieru)
oczka
klej i nożyczki.

Rolkę obklej kolorowym papierem, naklej większe pomponiki na oczy a mniejsze na nozdrza. Do większych pomponiki przyklej lub narysuj oczka. Na końcu od wewnątrz rolki przyklej paski bibuły. I smok gotowy 🙂 Teraz dmuchaj mocno w rolkę a smok zacznie ziać ogniem 😀 Powodzenia!

 

 

 

 

 

 

Dziś w ramach ćwiczeń oddechowych proponujemy Wam deszczową zabawę.
Będziecie potrzebować przezroczysty woreczek, słomkę, skrawki bibuły, pisak, gumkę i nożyczki. Na woreczku rysujecie parasolkę, wkładacie do niego skrawki niebieskiej bibuły i rurkę. Od góry związujecie całość gumką. Z boku woreczka dobrze jest zrobić nożyczkami małą dziurkę, żeby wdmuchiwane powietrze miało którędy uciekać. I zabawka gotowa. Dziecko nabiera powietrze nosem i dmucha w rurkę, co powoduje, że kawałki bibuły, będące w tej zabawie deszczem, unoszą się. Przyjemnej deszczowej zabawy

 

Chcemy Wam dziś zaproponować kolejne ćwiczenie oddechowe. Wykorzystacie do niego wytłoczki na jajka i piłeczkę pingpongową. Przebieg ćwiczenia w filmie. Chociaż zabawa wyglada na prostą, to w rzeczywistości wymaga trochę wysiłku. Miłego oglądania i owocnej zabawy

 

 

BAŃKI

Puszczanie baniek. Prosta i jakże lubiana przez dzieciaki zabawa, która jest świetnym ćwiczeniem oddechowym. Polecamy!!!

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, kapelusz, drzewo i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, roślina, trawa, kapelusz, na zewnątrz i przyroda

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, trawa, kapelusz, roślina, na zewnątrz, przyroda i woda

 

 

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego ćwiczenia oddechowego, w ramach naszego cyklu logopedycznego, z piłeczką i kręglami w roli głównej.

 

 

Do dzisiejszego ćwiczenia oddechowego w ranach zabaw logopedycznych potrzebna będzie kartka papieru i nożyczki. Wycinamy z niej trawkę/grzebień, w który dziecko dmucha tak, żeby nacięte fragmenty papieru uginały się jak źdźbła trawy pod wpływem wiatru. Miłej zabawy

 

Proponujemy Wam dziś ćwiczenie oddechowe z kubeczkiem, słomką i piórkiem. W kubeczku od spodu robimy dziurkę i wkładamy w nią krótszą cześć słomki. W kubeczku umieszczamy piórko i dmuchamy w rurkę tak, żeby piórko unosiło się do góry. Powodzenia i przyjemnej zabawy.

 

Do dzisiejszej zabawy oddechowej będziecie potrzebować kubeczek jednorazowy, sznurek i oczywiście siłę oddechu 😀 W spodzie kubeczka robicie dziurkę, przez którą przewlekanie sznurek. Końce sznurka przywiązujecie np klamek tak, żeby kubeczek znajdował się na wysokości ust dziecka. I zabawa gotowa. Pozostaje już tylko dmuchać 🙂